sposób odczuwania bólu

Sposób odczuwania bólu

maj 21, 2024 | 0 komentarzy

Ból jest efektem skomplikowanych procesów zachodzących w układzie nerwowym i wynika bezpośrednio z pracy mózgu. Bez jego udziału nie bylibyśmy w stanie świadomie odczuwać bólu. Inną kwestią jest osobnicze zróżnicowanie poziomu odczuwanego bólu i jego dokładnej lokalizacji. Bo o ile oglądając jakiś obraz, słuchając jakichś dźwięków jako różni ludzie jesteśmy w stanie w miarę podobnie je ocenić, to w przypadku bólu sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Mówi się, że mamy różną oporność na ból. Z pewnością zauważyłeś, że wśród znajomych masz „kozaków” którzy poddają się wielogodzinnym sesjom tatuażu i jest to dla nich ok, masz też takich którzy po lekkim skaleczeniu będą krzyczeć z bólu.
Ból jest nam w zasadzie niezbędny do przeżycia, jest sygnałem zmuszającym nas do działania i dzięki temu pozwalającym nam przetrwać.

Zrozumienie Bólu: Procesy i Jego Rola

Ból jest tak naprawdę dopiero w trakcie poszerzonych badań i nie wiemy o nim tak wiele, jak np. o wyżej wspomnianych wzroku i słuchu. I też nie możemy przykładać do niego schematu z powyższych. Bo o ile wzrok jest dość precyzyjny, o tyle z bólem jest tak, że tu jego działanie przestrzenne, a właściwie jego doświadczanie jest dużo bardziej rozległe, niż by wynikało to z konkretnego miejsca uszkodzenia tkanek czy występowania stanu zapalnego. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, żebyśmy go nie przegapili i mogli odpowiednio zareagować nie narażając swojego zdrowia a nawet życia. Dlatego też ból musi się przenosić, promieniować, być zauważalny. Przypuszcza się, że zaburzenia w odczuwaniu bólu lub wysoki próg bólu mogą być defektem, wadą.

Ból nie tylko jest związany z uszkodzeniem tkanek, lecz jest też efektem skomplikowanego procesu neurologicznego zachodzącego w naszym ciele. Jest efektem przetworzenia odpowiednich bodźców przez nasz mózg. Najważniejszą funkcją bólu jest przekazanie nam informacji. Mając powyższe na uwadze, musimy mieć świadomość, że nasz organizm, nasze ciało jest w rzeczywistości dość odporne i silne. Bo nieraz wydaje nam się, że zaraz nam przysłowiowo pęknie kręgosłup albo złamie szyja, jednak nic takiego nie będzie miało miejsca pomimo silnego odczuwania bólu.

Rola Aktywności Fizycznej, a Ból

Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko odczuwania bólu. Podczas odpowiedniej aktywności nasz organizm wytwarza naturalnie substancje działające przeciwbólowo, ogólnie zmniejszając jego odczuwanie. Inną grupą zespołów bólowych są bóle psychosomatyczne. Mechanizmy powstawania tego rodzaju bólu nie są do końca poznane, wiadomo jednak że nasz dobrostan psychiczny może wpływać i wpływa na intensywność i rodzaj odczuwanego bólu. Często jesteśmy w stanie mniej lub bardziej świadomie indukować w sobie poczucie bólu.

Bóle Psychosomatyczne

Osoby cierpiące np. na depresję często uskarżają się na różne dolegliwości bólowe z całym ciałem włącznie, pomimo że badania obrazowe nie wykazują żadnych szczególnych zmian w obszarach, gdzie ten ból jest odczuwany. Podobnie ciekawym faktem jest stan, w którym jeśli zaczyna nas coś boleć podejmujemy środki zaradcze i ból staje się znośniejszy. Przykładem może być bolący ząb – często już umówienie się na wizytę do stomatologa zmniejsza dolegliwości bólowe.

Nie powinny nas dziwić zatem te informacje, wszak wiemy już, że ból jest efektem na końcu pracy naszego mózgu, który zbiera informacje z całego ciała i dokonuje ich analizy. Nasza psychika jest nieodłącznym elementem nas samych, naszego ciała. A więc i to, co w niej piszczy jest jedną z danych wejściowych tego skomplikowanego i nieodkrytego jeszcze doświadczenia, jakim jest ból.

sposób odczuwania bólu

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *