Emocje zapisane w ciele

Emocje zapisane w ciele – jak je uwolnić?

mar 6, 2024 | 0 komentarzy

Twoje ciało to żywe archiwum, które przechowuje zapis trudnych doświadczeń emocjonalnych, jakie przeżyłaś/eś w swoim życiu. Często emocje te są zbyt trudne, przytłaczające, by się nimi świadomie konfrontować, wywołując napięcia, które odbierają nam żywotność i elastyczność. Jak sobie z nimi radzić?

Zdrowienie to proces, który zaczyna się od gotowości i otwartości na zrozumienie tego co się z nami dzieje. Dopiero uświadomienie i zbliżenie się do trudnych emocji daje odwagę do zmian. Najważniejsza jest świadomość, że tak nie musi być zawsze. Możesz sobie pomóc!

Jak sobie z nimi radzić?

Objawy somatyczne, jak bóle mięśniowe czy problemy trawienne, mogą wskazywać na obecność płynącego stresu lub stłumionych emocji. Innym sygnałem jest to lęki, problemy ze snem i koncentracją. Rozdrażnienie lub niepokój bez wyraźnej przyczyny również może mieć podłoże emocjonalne.

Jeśli czujesz gotowość na zmiany, istnieje wiele technik pracy z ciałem, które uwolnią zablokowane emocje. Oto kilka z nich:

  • Ćwiczenia oddechowe – oddech łączy nas z sobą i naszymi emocjami. Proste ćwiczenie „oddechu kwadratowego” (np. 4 sekundy wdech, 4 sekundy zatrzymanie, 4 sekundy wydech, 4 sekundy zatrzymanie) pomoże Ci wejść w kontakt z emocjami.
  • Techniki uziemiania – kontakt z ziemią pozwala poczuć wsparcie i przekazać ciężar emocji. Chodzenie boso po trawie to prosty sposób na uziemienie.
  • Bioenergetyka i techniki Alexandra Lowena – seria ćwiczeń ruchowych nakierowanych na rozluźnienie napięć w ciele związanych z tłumionymi emocjami.
  • Medytacja – pozwala zbliżyć się do siebie, zaakceptować i uświadomić sobie własne emocje. Połóż się, zamknij oczy i po prostu obserwuj.
  • Techniki EFT i tapping – stukanie w punkty na ciele powiązane z meridianami, przy jednoczesnym powtarzaniu afirmacji pomaga uwolnić negatywne emocje.

Pamiętaj, że nie musisz od razu wszystkiego rozumieć i wiedzieć skąd się biorą Twoje emocje. Po prostu wypróbuj techniki uważności i pracy z ciałem. Twoje ciało wie najlepiej, co jest mu potrzebne. Z cierpliwością i łagodnością dla samego siebie znajdziesz swoją drogę do uwolnienia napięć i życia w zgodzie z samym sobą.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pracy z emocjami w ciele, zachęcam do obejrzenia odcinka „EMOCJE ZAPISANE W CIELE – UWALNIANIE jak pracować z emocjami”.

Emocje zapisane w ciele

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *